Тук ще опишем за опита на бай Васил по този проблем на виладжиите.
Всеки виладжия знае че, по време на дъжд се губи голямо количество от скъпоценната вода, която може да се използва за различни нужди.
Особено важно е това за местата където има проблем с водоснабдяването или изобщо няма вода. Много хора я събират с варели или други съдове за течности. Нашия бай Васил не е изключение и винаги си е държал варели под водостоковете.
На пръв поглед изглежда всичко е наред, когато вали дъжд варелите се пълнят с вода за поливане на градината.
Но хич не му харесваше че, по време на дъжд и при по силен вятър водната струя се мотае насам натам и поради това много от водата се губела. А по същото време около къщата се образували локви.
И тогава решил бай Васил да си направи сам по нормални водостоци.
Процес за направа на водосток за дъждовна вода.
Първо трябва да се направи жлеб на покрива по който, водата да попада в металната фуния направена от поцинкована ламарина.
Към фунията той е монтирал ПВЦ тръба 40мм. закрепена със самонарезни винтове. Местото на свързване за здравина и херметичност той замазва със силикон. След това закачва фунията с тръбата за жлеба. В долната част на тръбата той закрепва обикновена дъска с дупка прикрепена с тел в горната част на варела. В дъното на варела бай Васил е монтирал спирателен кран. До варела той е сложил по нисък правоъгълен съд за вода, който е свързал с маркуч от крана на големият варел. Низкият съд е нужен не само за събиране на вода, но и е много удобен за пълнене на кофи и лейката направо с едно загребване. Ако и варела и съда се препълнят има възможност да се отведе водата с маркуча по ваше желание или за допълнителен съд с вода или просто в канавката.
Бай Васил си е направил два такива водостока за събиране на дъждовната вода и на този момент е доволен от ефекта.